Kokosový olej v kuchyni a ve výživě

 KOKOSOVÝ OLEJ V KUCHYNI

Už samotná vôňa kokosového oleja láka na ochutnanie. Doprajte si ju tam, kde by ste použili bežný jedlý olej či maslo. Jeho lahodnú chuť oceníte pri pečení koláčov i buchiet, ktorým dodá väčšiu krehkosť. Vďaka vysokému obsahu tzv. stredne dlhých trygliceridov, je veľmi stabilný a odolný voči vyšším teplotám. Preto kokosový olej znesie väčšiu teplotu bez prepaľovania a je vhodný na pečenie a vyprážanie. Naozaj výborné sú palacinky na kokosovom oleji.

Tip: Nebojte sa experimentovať a vyskúšajte kokosový olej aj do slaných jedál, napríklad číne dodá tú pravú exotickú chuť.

KOKOSOVÝ OLEJ VO VÝŽIVE

Kokosový olej sa často zaraďuje do kategórie tzv. potravín budúcnosti či super potravín (superfood). Ako jeden z mála olejov rastlinného pôvodu patrí medzi prirodzene saturované (nasýtené) oleje. Podľa Dr Mercola majú tieto prirodzene nasýtené tuky v kokosovom oleji úžasne priaznivé pôsobenie na zdravie: Podporujú zdravie srdca, dobrý stav imunitného systému, prispievajú k zdravej a sviežej pokožke a tiež k riadnej funkcii štítnej žľazy. Pýtate sa ako je to možné, má kokosový olej nejakú tajnú ingredienciu? Podľa Dr Mercola je to zázračná kyselina laurová, ktorá tvorí až 50% kokosového oleja a má antivirálne a antibakteriálne pôsobenie.

Ďalšou jedinečnou vlastnosťou kokosového oleja je vysoký obsah tzv. stredne dlhých triglyceridov. Vďaka nim je kokosový olej ľahko stráviteľný a menej zaťažuje tráviaci systém. Vďaka stredne dlhým triglyceridom, kokosový olej pomáha stimulovať metabolizmus, čo vedie k redukcii nadmernej hmotnosti. Tieto vzácne stredne dlhé triglyceridy sa okrem kokosového oleja tiež nachádzajú napríklad v materskom mlieku.

Kokosový olej je hodný aj pre diabetikov, nevyvoláva totiž zvýšenie hladiny inzulínu v krvi. Áno čítate správne – kokosový olej pôsobí na telo rovnako ako karbohydráty, ale bez škodlivých vplyvov spôsobených vyšším inzulínom spojeným s dlhodobým pojedaním množstva karbohydrátov.

Kokosový olej neobsahuje cholesterol.